İade Ve Geri Ödeme Politikası

Ürünümü iade etmek istiyorum, İade Şartları nedir, hangi ürünleri iade edebilirim?
 • 1. Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde metinabi.com’a başvuruda bulunarak aşağıdaki koşullar dahilinde iade edebilirsiniz. Bu kapsamda geri göndereceğiniz ürünler için herhangi bir “kargo bedeli” ödemezsiniz.

  2İade edeceğiniz ürüne ait, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.

  3.Cayma hakkı kullanılamayacak ürünler şunlardır:

  ·         Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler,

  ·         Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler,

  ·         Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünler,

  ·         Gazete, dergi gibi süreli yayınlar,

  ·         Hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,

  ·     Basılı ürünler (Kitap, vb)


  4.Satın alınan ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün orijinal kutusunda ve içerisinde bulunan ambalajlara zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.

  5.Satın alınan elektronik ürünlerde; sim kart  takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması, kurulum yapılması, sarf malzemesinin kullanılmış olması, koruyucu bantlarının çıkarılmış olması, aktivasyon yapılması ve kullanıcı yaratılması halinde  iade kabul edilememektedir.

  6.Fotoğraf makinelerinde çekim yapılması halinde iade kabul edilememektedir.

  7.Satın alınan yazılım ve/veya oyun CD'si ile beraber satılan ürün paketlerinin içindeki yazılım/oyun CD'sinin açılması halinde cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır.

  8.Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır:

  ·         Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan (iç çamaşırı, mayo, kozmetik, kulaklık vb) ürünler  iade alınamamaktadır.

  ·        Taşınabilir bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar (Orijinal işletim sistemi kurulduktan sonra yani bilgisayarın kurulumu yapıldıktan sonra iade alınmayacaktır.)

  ·          Her türlü yazılım ve programlar

  ·         DVD, VCD, CD ve kasetler

  ·        Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b)

  ·        Telefon kontör siparişleri


   Lütfen iade işlemi için, ürünü metinabi.com’a göndermeden önce İade Formu' nu  doldurarak başvuruda bulunun.


  • Faturası kurumlar adına düzenlenen siparişlerin iade işlemleri, iade faturası düzenlenmediği takdirde tamamlanamaz.


  Ürünümü iade ederken kargo ücreti ödeyecek miyim?


  • • İade işlemlerinde “kargo ücreti” ödemezsiniz. Bu doğrultuda,  anlaşmalı olduğumuz Sürat Kargo ile tarafımıza gönderebilirsiniz.

  • Ürünü gönderdikten sonra süreci nasıl takip edeceğim?

   • • Ürününüz metinabi.com tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı, aksesuarları, faturası(*) kontrol edilecektir.
    • İade işleminin onaylanması durumunda, iade başvurusundaki tercihiniz doğrultusunda 2 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.
    • İadenizin iade koşullarına uygun olmaması durumunda ise ilgili ürün, adresinize ücretsiz kargo ile gönderilecektir.Ürününüzün durumunu, 
    İade Taleplerim sayfasından takip etmek için tıklayın.

    (*) İade edeceğiniz ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturasıyla birlikte göndermeniz gerekir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden (ürün birim fiyatı + KDV şeklinde) düzenlenmelidir.

   • İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

    • • Gönderdiğiniz ürün/ürünler, metinabi.com tarafından iade işleminin onaylanması durumunda 2 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.


     • Ürün Bedel İadesi işlemi tamamlandığında kayıtlı olan e-posta ve cep telefonunuza bilgi mesajı gönderilir.


     • Ödeme şekli “Kredi Kartı” ve tercihiniz “Para İadesi” ise; ödemeniz online olarak hemen kredi kartınıza yapılacaktır.


     • Ödemenizin hesabınıza yansıması bankaların işlem sürelerine göre farklılık gösterebilir.


     • Ödeme şekli “Havale/EFT” veya "Kapıda ödeme" ve tercihiniz “Para İadesi” ise; bildirimde bulunduğunuz IBAN hesabınıza paranız geri  ödenir.


     Para iadeniz alışverişinizde kullanmış olduğunuz kredi kartı veya banka hesabınıza otomatik olarak iadenizin onaylandığı anda yapılmaktadır.

      

     İade işlemi Metinabi tarafından bankanıza yapıldığı an, hesabınıza tanımlı olan e-mail adresine işlem detaylarını gösteren bir dekont gönderilmektedir.

      

     Bu dekontu içeren e-mail elinize ulaştıysa bankanıza Metinabi.com tarafından kesin olarak iade ödemesi yapılmış demektir.

      

     İade işleminin banka veya kart hesabınıza yansıma süresi ise bankanızın işlem sürecine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bankaların  para iadesini hesabınıza yansıtma süreleri aşağıdaki tabloda iş günü olarak gösterilmiştir.

      

     Lütfen dekontun size ulaşmasından itibaren aşağıdaki tablodan bankanıza ait minimum süreyi kontrol ediniz. Bu süre geçtikten sonra, halen hesabınızda iade tutarını göremiyorsanız, dekontta belirtilen bilgiler ile bankanıza başvurunuz.

      

     NOT:

      

     Taksitli Ödemeler:

     Taksitli kredi kartı ödemelerinin geri iadesinde tutarın tamamı sahibi olduğunuz kredi kartınızın bankasına tek seferde ödenir. Bu aşamadan sonra banka, bu tutarı kredi kartınıza her ay taksit tutarı kadar yatırır ve çeker (ekstreye + ve – olarak yansır ) .Bu işlem taksit sayısı kadar ay devam eder Eğer iadeden önce 1 veya 2. taksit vb. ödemiş iseniz en son 1 ve 2 . taksiti hesabınıza yatırır fakat diğerlerinde olduğu gibi bu tutarları hem yatırıp hem de çekmez, sadece ekstreye +taksit tutarı kadar meblağ yatırılır.